Скандинавські країни

Швеція

Територія :

Держава на півночі Європи, розташована на Скандинавському півострові. На півночі і заході граничить з Норвегією, на з Фінляндією. На сході омивається Ботнічною затокою і Балтійським морем, на південно-заході - протоками Скагеррак і Каттегат. Площа країни 449964 км2. Швецію можна розділити на шість топографічних регіонів. На північно-заході знаходяться гори, що формують частину границі з Норвегією. Там же знаходиться сама висока гора Швеції - Кебнекайсе (2111 м). До сходу від гір лежить довге плато. У горах на півночі країни бере початок багато рік, що впадають у Ботнічну затоку. У своєму плині ці ріки часто утворюють озера й водоспади. Головними ріками є Каликс-Ельв, Шеллефте-Ельв, Уме-Ельв, Луле-Ельв, Турне-Ельв. У південній частині центральної Швеції лежить долина з великою кількістю озер і серед них найбільші озера країни: Венерн і Веттерн. Південніше лежить регіон відомий як Сметландські висоти. Південно-східну частину Скандинавського півострова займають долини Скене.


 Населення :

Населення країни складає близько 8886700 чоловік.


 Столиця :

Стокгольм.


 Мова :

Єдиною державною мовою у Швеції є шведський, стосовний до скандинавської групи німецьких мов.


 Валюта :

Грошовою одиницею Швеції є шведська крона, 1 крона містить 100 ері.


 Релігія :

Приблизно 90% населення належать до лютеранської державної церкви. Панує повна воля віросповідання.


 Природа і географія :

У північній частині країни переважає арктична рослинність: мохи, лишайники, карликові берези й верби. Далі на південь ростуть хвойні ліси, в основному сосна і ялина, а на самому півдні країни - листяні ліси (дуб, береза). Фауна представлена досить широко: олень, північний олень, лось, лемінги, вовк, рись, ведмідь. Велика кількість птахів, багато з який охороняються в національних парках. Ріки багаті фореллю, лососем, окунем, щукою. У прибережних водах ловлять тріску, оселедець, макрель.


 Клімат :

Гірська система в центрі Скандинавського півострова захищає Швецію від впливу Атлантичного океану, тому клімат тут скоріше континентальний, чим морський. Улітку бувають тижня зовсім без дощу, узимку нерідкі вторгнення холодних мас із температурою до -25 С.


 Визначної пам'ятки :

У більшості шведських міст є музеї, найбільш значними й цікавими є Національний музей, музей сучасного мистецтва, Музей природної історії. Музей науки й техніки. Морський музей - усі в Стокгольмі. Музей сільського зодчества в Скансене, художня галерея в Ґетеборзі. Музей історії культури в Лунде. Туристів залучають також численні історичні пам'ятники. У Стокгольмі - Королівський палац (1754), церква св. Миколи (ХІІ століття), церква Риддархольм (ХІІІ століття), у якій похована велика частина шведських монархів. В Уп-сала - собор у готичному стилі, що будувався з 1289 по 1435 рік. У Вастерасе - готичний собор (1271), замок ХІІ століття, парк зі статуями історичних особистостей. У Норчепинге - церква Хедвига (1675). У Линчепинге - собор ХІІ століття, замок ХІІІ століття. У Йенчепинге кілька церков XIV-XVII століть. У Кальмарі - залишки міцності Кальмарнаус ХІІ століття. У Мальме - замок Мальмехус XV століття.


 Митниця :

Увіз національної й іноземної валюти не обмежений. Вивіз іноземної валюти не обмежений, національної - не більш 6 тис. крон у банкнотах достоїнством не більш 1 тис. крон. Дозволяється безмитний провіз 1 л міцних алкогольних напоїв (до 60 градусів), 1 л слабких алкогольних напоїв (до 22 градуса) і 2 л пива. Шампанське прирівнюється до міцних алкогольних напоїв. Вікові обмеження для провозу міцних напоїв - 20 років, для пива - 18 років, для тютюнових виробів - 16 років. Без спеціального дозволу забороняється ввозити: вогнепальна зброя й боєприпаси, лікарські препарати, наркотики, отрути, радіоактивні речовини, живі рослини, тварин. Кішок і собак можна ввозити, якщо мається свідчення ветеринарного лікаря про вакцинацію проти сказу, зробленої не менш, ніж за 30 доби і не більш ніж за 12 місяців до в'їзду.


 Історія :

До Х століття про історію Швеції відомо небагато: у першій половині IX століття франкські місіонери принесли в країну християнство, з 800 року шведські вікінги заснували кілька колоній на берегах Балтійського моря і проклали торгові шляхи на схід і південь. Міць Швеції значно виросла під час правління Ерика IX (1150- 1160), що завоював Фінляндію. Значно ослабнула Швеція під час правління Карла XII, що програло Північну війну паную Петрові I. У 1914 році після початку першої світової війни Швеція проголосила нейтралітет і підписала угоду з Норвегією й Данією про спільний захист нейтралітету і загальних економічних інтересів. Швеція є членом ООН і всіх спеціалізованих агентств цієї організації, ЕАСТ, ВІВСІ, ЄС.


 Кухня :

Шведи традиційно використовують у своїй кулінарії в основному ті продукти, що здатні винести тривале зимове збереження. Блюда, що наготовлюються шведськими кухарями, як правило, ситні, у них закладено багато жирів і цукру. Для підсмажування шведи часто використовують свиняче сало (шпиг). Популярні й рибні блюда. Наприклад, будь-яке застілля у шведів прийнято починати із закуски із солоним оселедцем, після чого випливає інша риба. Після рибних блюд прийнято змінювати тарілки і потім уже переходити до інших блюд.

Напевно, усі знайомі з вираженням "шведський стіл". По-шведськи це звучить як "Смергасброд". Історія цього столу така: за давніх часів, коли шведи збирали по якому-небудь приводі в себе гостей, то думали, природно, насамперед про те, як би нагодувати всіх гостей. А гості, треба відзначити, прибували здалеку, з різних селищ, розкиданих по просторах цієї великої і мало населеної країни. Щоб не змушувати їх довго чекати, подавали блюда, здатні зберігатися кілька днів: солоний оселедець, салати з картоплі і варених овочів, сваренные вкрутую яйця, холодне м'ясо і, звичайно, бутерброди. У сучасному розумінні шведський стіл - це прийом, на якому організоване самообслуговування великої кількості гостей. Їдять звичайно чи коштуючи ж сидячи де-небудь віддалік від столу, щоб не заважати іншим гостям підходити до столу. Серед напоїв шведи, як багато європейців, вибирають кава, а з кріплених - горілку, скроні, пиво.

ШВЕЦІЯ, Королівство Швеція (Konungariket Sverige), держава в Європі, на Скандинавському півострові. 450 тис. км2. Населення 8,9 млн. чоловік (2000), у т.ч. шведів 91%. Міське населення 83,1% (1996). Офіційна мова — шведський. Віруючі — лютерани. Адміністративно-територіальний розподіл: 24 льону. Столиця — Стокгольм. Конституційна монархія. Глава держави — король. Законодавчий орган — парламент (риксдаг).

Розташована в межах Балтійського щита. Переважають плоскогір'я і горбисті рівнини; на півночі й заході — Скандинавські гори (висота до 2123 м, м. Кебнекайсе). Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Середні температури січня від 0 до 5 С на півдні, -6 -14 С на півночі, липня від 17 С на півдні до 10 С на півночі. Опадів від 500-700 мм у рік (на рівнинах) до 1500-2000 мм (у горах). Ріки порожисті, багаті гідроенергією; багато озер, 57% території — ліси, переважно хвойні; на півночі — тундра. Національні парки Абиску, Муддус, Сарек-Шеффаллет і ін.

У стародавності територію Швеції населяли німецькі племена. У кін. 8-11 вв. шведи брали участь у походах вікінгів. У 11 в. створене єдине шведське королівство. У 12-14 вв. шведи завоювали Фінляндію (у складі Швеції до 1809). Об'єднання в 1397 Швеції з Данією й Норвегією (Кальмарська унія) привело до підпорядкування Швеції Данією, від якого Швеція остаточно звільнилася в 1523 (при Густаві I Вазі). У 30-х р. 16 в. проведена лютеранська Реформація. Із сірий. 16 в. і особливо в 17 в. (при Густаві II Адольфі) Швеція вела війни за панування на Балтійському морі. (участь у Ливонской війні 1558-83, в інтервенції в Російську державу поч. 17 в., у Тридцятирічній війні 1618-48, у війнах з Польщею, Данією, Росією в 2-й пол. 17 в.). Вторгнення Карла XII у Росію під час Північної війни 1700-21 закінчилося розгромом шведської армії; Швеція втратила численні території. На поч. 19 в. Швеція брала участь у наполеонівських війнах на стороні антифранцузької коаліції. По одному з Кильских мирних договорів 1814 до складу Швеції включена Норвегія (унія існувала до 1905). У 1809 минулому проведені демократичні реформи, прийнята конституція. У 1-й і 2-й світових війнах Швеція заявила про нейтралітет. Після 2-й світової війни в зовнішній політиці додержується принципу неучасті у військово-політичних блоках. У 1932-76, 1982-91 і з 1994 у влади соціал-демократи (Соціал-демократична робоча партія, заснована в 1889), основою своєї політики полагаюча побудову «шведської моделі» соціалізму, тобто соціально орієнтованої держави.

Швеція — високорозвинена індустріальна країна з інтенсивним сільським господарством. Значна роль великих транснаціональних монополій. Частка у ВВП (1994, %): промисловість 24, сільське господарство 2. Видобуток залізної руди, руд кольорових металів. Виробництво електроенергії 147 млрд. квт.г (1995), у т.ч. св. 1/2 — на ГЕС, б. 1/2 — на АЕС. Чорна і кольорова металургія, різноманітне машинобудування: судо-, авто- і авіабудування, електротехніка і радіоелектроніка. Деревообробна й целюлозно-паперова промисловість експортного напрямку (8,3 млн. м3 пиломатеріалів і 6,8 млн. т папера і картону в 1994). Хімічна, текстильна, харчова (в основному молочна й м'ясна) промисловість. Сільське господарство високопродуктивне. Тваринництво м'ясомолочного напрямку. Поголів'я (1997, млн.): велика рогата худоба 1,8, свині 2,3, північні олені 0,3. У рослинництві — виробництво кормів (3/4 оброблюваної площі), зерна (ячмінь, овес, пшениця), цукрового буряка, картоплі.

Довжина (1997, тис. км) залізниць 10,8, автодоріг 136. Головні порти: Ґетеборг, Стокгольм, Лулео, Мальме. Залізничне, поромне повідомлення з Данією, Фінляндією, Німеччиною. Експорт: машини й устаткування, лісопаперові й хімічні товари, метали. Основні зовнішньоторговельні партнери: Німеччина, Великобританія, Норвегія, США. Іноземний туризм (6 млн. чоловік у рік).


 Історичний нарис

Заснований у 1252 році з невеликого поселення Хольмія регентом Швеції Биргером Ярлом. Назва міста найчастіше переводять як Бревенчатый острів, можливо, від безлічі пальових будівель. З 13 століття резиденція шведських королів; ще в середні століття місто стало забудовуватися кам'яними будинками. Офіційний статус столиці — з 1634. У 17 столітті Швеція було великою державою, і тоді почався планомірний ріст міста, була створена Міська колегія по будівництву (найстарша в Європі), і розроблений генеральний план регулярної забудови (1640). План не був цілком здійснений у зв'язку з поразками Швеції у війнах 18 століття і її перетворенням у другорозрядну державу. Особливо швидкий ріст міста спостерігався в 19 столітті, коли він перетворився у великий промисловий центр, а його населення потроїлося. Тоді ж центр столиці перемістився зі Старого міста в Нормальм. Більшість сучасних будинків, мостів, заводів споруджено з монолітного залізобетону. У шведській архітектурі широко використовуються новітні матеріали для обробки фасадів: нержавіюча сталь, мідь, художня кераміка й емаль. Нове житлове будівництво ведеться в основному на окраїнах Великого Стокгольма. Місто-супутник Веллингбю, створений у 1950-60-х роках, став хрестоматійним зразком нового напрямку у світовому містобудуванні — комплексної забудови нової території, зв'язаної з центральною частиною столиці автомагістраллю й лінією метрополітену. В основі генерального плану забудови Стокгольма лежить принцип створення напівавтономних районів, розділених зеленими зонами і водяними просторами.


 Планування, архітектура, визначні пам'ятки

Стокгольм, хоча і не має загальновідомих шедеврів архітектури, заслужив славу одного з чарівніших міст Європи. Він розташований на скелястих берегах і островах протоки Норстрем, що з'єднує затоку Сальтшен з озером Меларен. Для вигляду міста характерний достаток водяних просторів (частиною прісноводних, частиною з морською водою), скель і парків, що сполучаються з древніми й сучасними будинками оригінальної архітектури. Його історичне ядро — Старе місто, чи Гамла-стан — розташоване на острові. Тут знаходиться Королівський палац, будівництво якого було закінчено в 18 столітті, романо-готичні церкви Сторчюрка (Велика церква) і Риддархольмсчюрка, споруджені в 13 в. Головна визначна пам'ятка Великої церкви — скульптурна група Св. Георгія, що уражає дракона, і уклінної принцеси (1489). Усе це виконано з дуба, розфарбоване і частково позолочене.

На вузьких вуличках збереглося багато будинків і цілих кварталів, побудованих у 15-17 вв. Широка набережна Шепсбрун служить причалом для пасажирських судів. Лежачий на північному березі протоки Норстрем район Нормальм («Північне передмістя») служить головним адміністративним, торговим і культурним центром столиці.

Тут розташовані новий будинок риксдагу, правління найбільших банків і промислових концернів, великі універмаги, готелі й ресторани, оперний і драматичний театри, центральний вокзал, багатоповерхові житлові будинки.

Головна вулиця міста — Кунгсгатан (Королівська).

У центрі цього району, навколо площ Хеторгет і Сергельторг, на місці старих кварталів споруджені висотні адміністративні і торгові будинки, багатоповерхові гаражі-стоянки, прокладені багатоярусні вулиці-естакади. До півночі до Нормальму примикає район Эстермальма, у 19 — початку 20 в. забудований добротними дохідними будинками в п'ять-шістьох поверхів. Тут багато бульварів, парків і спортивних споруджень і серед них Королівський стадіон, на якому в 1912 проходили Олімпійські ігри. У східній частині Стокгольма, у затоці Сальтшен, лежать мальовничі острови Шепсхольмен і Юргорден (Звіриний острів) — одне з популярних місць відпочинку городян з великим лісопарком, аквапарком, комплексом розважальних атракціонів «Тіволі», Зоопарком, Північним музеєм і етнографічним музеєм Скансен.


 Нобелівські премії

Одне з ключових подій у суспільному й інтелектуальному житті Швеції – щорічне вручення Нобелівської премії, що проходить 10 грудня в стокгольмському Штудхусет (міській ратуші). Ці премії користуються міжнародним визнанням, як сама почесна цивільна відмінність. Нобелівські премії по фізиці, хімії, фізіології або медицині, літературі й економіці вручає лауреатам його Величність Король Швеції на церемонії, що проходить у річницю смерті Альфреда Нобеля (у 1896 році в Сан-Ремо). Кожен лауреат одержує золоту медаль із зображенням Нобеля і диплом. Величина грошової премії змінюється щорічно і складає приблизно 1 мільйон доларів. Альфред Бернхард Нобель, шведський винахідник, промисловий магнат, лінгвіст, філософ і гуманіст народився в 1833 році в Стокгольмі у шведській родині. У 1842 році його родина переїхала в Санкт-Петербург, столицю тодішньої Росії. Нобель одержав прекрасне утворення міжнародного класу. Він читав, писав, розмовляв і розумів однаково добре на 5 європейських мовах: шведському, російськ, англійськ, французьк і німецькому. Нобель ввійшов в історію, як винахідник динаміту, речовини, що зіграло важливу роль у розвитку світової промисловості. Альфред Нобель за своє життя став власником 355 патентів, що лягли в основу близько 90 підприємств у 20 країнах світу. Множенню його стану сприяли його брати Роберт і Людовик, що працювали в Росії, а пізніше в Баку на нафтових родовищах.

Альфред Нобель заповідав 4 мільйони доларів (у нинішньому еквіваленті 173 млн. доларів) для використання як премії в області фізики, хімії, фізіології і медицини. Ці області були близькі йому, і в них він припускав найбільший прогрес. Він не заповідав премій архітекторам, музикантам і композиторам. Премії по літературі теж відбивають особисті інтереси Нобеля. У молодості він писав вірші і поеми по- англійському і по-шведському, і все життя був ненаситним читачем на всіх доступних йому мовах.

Нобелівські премії мають великий міжнародний престиж і, крім того, пропонують лауреатам значну економічну підтримку. Премії по хімії, фізиці й економіці присуджуються Королівської Академій наук Швеції, премії по медицині – Каролінські інститутом, а Шведська академія присуджує премію по літературі. Єдина "нешведська" премія – премія світу – присуджується в Осло Норвезьким нобелівським комітетом.

Присудження премій не завжди викликає загальне схвалення. У 1953 році сер Уинстон Черчілль одержав літературну премію, тоді як найвідоміший американський письменник Грэм Грін ніколи її не удостоївся. Кожна країна має своїх національних героїв і часті присудження або не присудження викликає розчарування. Ніколи не висувалася на премію найвідоміша шведська письменниця Астрид Линдгрен, і ніколи не став власником премії індієць Махатма Ганди. Зате Генрі Киссинджер став власником премії світу в 1973 році – через рік після в'єтнамської війни. Відомі випадки відмовлення від премії по принципових розуміннях: француз Жан Поль Сартр відмовився від літературної премії в 1964 році, а в'єтнамець Ле Дикий Тхо не захотів розділити неї з Киссинджером.


 Столиця Швеції Стокгольм

Стокгольм – одна з найкрасивіших столиць світу, він розташований на 14 островах. Чудові будинки чергуються з зеленими оазисами, водою і мостами. Купатися і рибалити можна в самому центрі міста. Тут розташовані понад 70 музеїв. Найвідоміший , мабуть, "Васа", де знаходиться красивіший королівський корабель "Васа" 17 століття. "Васа" визнаний ЮНЕСКО кращим музеєм Європи, "Скансен" – найстарший у світі етнографічний музей на відкритому в повітрі. Історичний музей із Золотою Кімнатою, Підземним залом, де зберігаються більш 3000 древніх предметів із золота і срібла. Будинок метеликів, Музей ляльок, Акваріум і Королівський палац. Офіційно як національне свято відзначається з 1983 р. Свято зв'язане з двома історичними датами: 6 червня 1523 р. Густав Эриксон, що очолив у 1521 р. антидатське народне повстання, був обраний королем Швеції під ім'ям Густав І Ваза; 6 червня 1809 р. були прийняті нова конституція, що діяла до 1 січня 1975 р. У 1809, після того як Росія окупувала Фінляндію відповідно до Тильзитским світу, укладеним Олександром І Наполеоном, Густав ІV був скинутий дворянами. Королем був обраний його дядько Карл, що був змушений прийняти нову конституцію, що відновлювала рівновагу сил між Риксдагом і королем.

Точний вік шведського прапора невідомий, але найстарші зображення синього полотнища з жовтим хрестом сходять до XVІ століття. Відповідно до королівського указу від 1569 року жовтий хрест повинний був завжди зображуватися на шведських бойових штандартах і прапорах, оскільки герб Швеції являв собою синій щит, розділений на чотири частини золотим хрестом. Тільки до 20-м років XVІІ століття відносяться надійні свідчення того, що синій трикутний прапор з жовтим хрестом був на шведських кораблях. Зараз трикутний вимпел використовується тільки на судах королівської родини і на військових судах. На вимпелі королівської родини, крім того, у центрі хреста зображений Малий або Великий герб Швеції.

З 1916 року день 6 червня відзначається як День Шведського Прапора. У 1983 році цей день був також оголошений Національним Днем Швеції. Цей день був обраний по двох причинах: 6 червня 1523 року Густав Ваза був обраний королем Швеції, і це поклало початок Швеції як незалежної держави, а в той же день у 1809 році Швеція прийняла нову конституцію, що встановлювала права громадян і наділяла їх значною волею.

Кольори і малюнок прапора описуються в "акті про прапор" від 1982 року. Прапор звичайно піднімають у 8.00 у період з 1 березня по 31 жовтня, а в інший час – у 9.00. Опускають прапор із заходом сонця. Якщо на прапор падає штучне висвітлення, то прапор не опускають із заходом сонця. Існує близько 15 офіційних свят, коли всюди розвішують прапори. Сюди входять урочисті події в житті королівської родини. Травневе Свято, День Виборів, День ООН (24 жовтня)і Нобелівський День (10 грудня). Прапори можуть розвішуватися і на честь місцевих свят або на честь торжеств у якійсь родині.

Як вказується в "Акті про національні герби" від 1982 року, Швеція має два національних герби – Великий і Малий. Малий Герб використовується найбільш часто. Це синій щит із трьома золотими коронами: дві корони вгорі, одна внизу. Щит вінчає корона, і ще іноді навколо щита зображують ланцюг Ордена Серафіма (Орден Серафіма, заснованого в 1748 році, – це сама почесна нагорода у Швеції). Три корони використовувалися як емблема Швеції принаймні з 1336 року, коли три корони вже були відомі як символ "Трьох мудрий королів". Існує також теорія, відповідно до якої король Магнус Эрикссон (1319-1364) прийняв три корони як символ свого титулу -"Король Швеції. Норвегії і Скании".

Великий Герб – це герб монарха, і він використовується в особливих випадках урядом і парламентом. Вигляд цього герба сходить до 40-м років XV століття, коли такий герб використовувався як печатка короля Карла Кнутссона Бонде. З тих пір цей герб і використовується. Щит на цьому гербі розділений на чотири частини, на ньому зображені три корони і лев (тобто герб королівської династії Швеції в період з 1250 по 1364 р.). У центрі – герб нинішньої королівської династії. Цей герб затверджений на початку XІ століття тільки що обраним принцом французьким маршалом Жан-Батистом Бернадоттом. який зійшов на шведський престол як король Карл XІ Нохан. Цей герб – герб династії Ваза (1523-1654), міст, що є символом князя Понте Корво в Італії (цей титул був дарований Бернадотту Імператором Наполеоном у 1806 році), Наполеонівський орел і сім зірок Текст "Du gamla. Du Frіa" був написаний дослідником фольклору й автором балад Рихардом Дибеком(1811-1877), мелодія гімну – це народна мелодія, відома в провінції Вестманланд із середини XІ століття. Наприкінці минулого століття ця пісня стала дуже популярної, і згодом вона стала розглядатися як національний гімн Швеції.


Древние свободные Севера вершины,
Влекут к себе они негромкой красотой.
Привет тебе, мой край любимый,
Твоим небу и солнцу и зеленым лугам.
Твоим небу и солнцу и зеленым лугам.
Царишь ты в памяти своим былинным величием,
Когда расплескивали весла имя твое по всей Земле
Я знаю, что ты есть и будешь в любом своем обличьи.
Хочу здесь жить на Севере и здесь же умереть.
Да, здесь хочу я жить и умереть хочу на Севере моем.


(Перевод В. Александрова)

<< Назад